Сьогодні будемо говорити про важливий художній прийом, здатний будь-який об'єкт зробити цікавим. Це використання світла і тіні у фотографії.
Зазвичай, коли дивляться на будь-яку фотографію, то звертають увагу насамперед на положення групи предметів або об'єктів, освітлених штучним або природним джерелом світла. Однак, чи не найголовнішими виразними засобами фотографа, під час побудови композиції кадру, є світло і тіні. Саме слово фотографія в перекладі з грецької означає "малюю світлом" або світлопис. На фотографії ми намагаємося зафіксувати світловий малюнок навколишнього світу на площині. Але там, де є світло - обов'язково буде і тінь. Тому найважливішим завданням є розуміння того, як правильно поєднати світло й тіні у фотографії відповідно до певного художнього задуму.
Світло
Образотворча функція світла полягає в тому, щоб за допомогою освітлення передати на фотографії форму, об'єм і видиму структуру поверхні об'єкта, що знімається, а також глибину простору. Саме за допомогою світла ми може домогтися того, що об'єкт на фотографії викликатиме у глядача відчуття м'якості, пружності, гладкості, твердості, загадковості або тяжкості.
Оскільки світло є одним із головних виразних засобів у фотографії, дуже важливо пам'ятати про його основні характеристики і вміти правильно ним користуватися. Світло може бути спрямованим або розсіяним. Спрямоване світло утворює різко окреслені та глибокі тіні. Саме з таким світлом найцікавіше працювати для створення креативної фотографії. Адже різкий контраст створює нові ламані форми або підкреслює ті образи, які ми б хотіли виділити. За допомогою спрямованого світла ми можемо малювати нові візерунки та створювати багаторівневі смисли та області уваги на нашій роботі.
Тінь
У композиції відіграє найважливішу роль не тільки освітлена частина кадру, тобто світло, а й тіні, які в багатьох випадках визначають сенс і зміст фотографії. Красиві та емоційно сильні фотографії практично неможливо створити без уміння правильно компонувати і контролювати тіні. Використання тіней допомагає додати зображенню та об'єкту зйомки сильного настрою, певного емоційного забарвлення, яке завжди відчуває глядач. Можна сказати, що тіні допомагають посилити загальне враження від фотографії. Тіні на фотографії визначаються характером освітлення - розсіяне або жорстке, таке, що малює або заповнює, бічне або нижнє світло. У фотографії прийнято виділяти власне тінь, півтінь і рефлекс. Під тінню розуміють неосвітлені або слабо освітлені ділянки об'єкта. Півтінь - це слабка тінь, яка утворюється, коли об'єкт освітлений одразу кількома джерелами світла, або вона виникає на поверхні, зверненій до джерела світла під невеликим кутом.