МАЙСТЕР - КЛАС
Світло і тінь
Day 2
Сьогодні будемо говорити про важливий художній прийом, здатний будь-який об'єкт зробити цікавим. Це використання світла і тіні у фотографії.

Зазвичай, коли дивляться на будь-яку фотографію, то звертають увагу насамперед на положення групи предметів або об'єктів, освітлених штучним або природним джерелом світла. Однак, чи не найголовнішими виразними засобами фотографа, під час побудови композиції кадру, є світло і тіні. Саме слово фотографія в перекладі з грецької означає "малюю світлом" або світлопис. На фотографії ми намагаємося зафіксувати світловий малюнок навколишнього світу на площині. Але там, де є світло - обов'язково буде і тінь. Тому найважливішим завданням є розуміння того, як правильно поєднати світло й тіні у фотографії відповідно до певного художнього задуму.


Світло

Образотворча функція світла полягає в тому, щоб за допомогою освітлення передати на фотографії форму, об'єм і видиму структуру поверхні об'єкта, що знімається, а також глибину простору. Саме за допомогою світла ми може домогтися того, що об'єкт на фотографії викликатиме у глядача відчуття м'якості, пружності, гладкості, твердості, загадковості або тяжкості.

Оскільки світло є одним із головних виразних засобів у фотографії, дуже важливо пам'ятати про його основні характеристики і вміти правильно ним користуватися. Світло може бути спрямованим або розсіяним. Спрямоване світло утворює різко окреслені та глибокі тіні. Саме з таким світлом найцікавіше працювати для створення креативної фотографії. Адже різкий контраст створює нові ламані форми або підкреслює ті образи, які ми б хотіли виділити. За допомогою спрямованого світла ми можемо малювати нові візерунки та створювати багаторівневі смисли та області уваги на нашій роботі.

Тінь

У композиції відіграє найважливішу роль не тільки освітлена частина кадру, тобто світло, а й тіні, які в багатьох випадках визначають сенс і зміст фотографії. Красиві та емоційно сильні фотографії практично неможливо створити без уміння правильно компонувати і контролювати тіні. Використання тіней допомагає додати зображенню та об'єкту зйомки сильного настрою, певного емоційного забарвлення, яке завжди відчуває глядач. Можна сказати, що тіні допомагають посилити загальне враження від фотографії. Тіні на фотографії визначаються характером освітлення - розсіяне або жорстке, таке, що малює або заповнює, бічне або нижнє світло. У фотографії прийнято виділяти власне тінь, півтінь і рефлекс. Під тінню розуміють неосвітлені або слабо освітлені ділянки об'єкта. Півтінь - це слабка тінь, яка утворюється, коли об'єкт освітлений одразу кількома джерелами світла, або вона виникає на поверхні, зверненій до джерела світла під невеликим кутом.

Що стосується рефлексу, то це невелика світла пляма в ділянці тіні, утворена променями світла, відбитими від об'єктів, що лежать близько. Світло може спрямовуватися на об'єкт зйомки звідусіль: зверху і знизу, справа і зліва, спереду і ззаду. При цьому щоразу утворюється притаманний тільки цьому напряму світла тіньовий малюнок з характерними тінями і півтінями.


Світло й тіні в композиції кадру

На фотографії ми бачимо навколишній світ як поєднання світлих і темних ділянок. Правильне поєднання світла і тіні в композиції кадру допомагає передати глибину простору, змалювати об'ємно-пластичну форму і фактуру будь-якого предмета, а також надати знімку певного настрою та емоційного сприйняття. При створенні будь-якого знімка нам потрібно вибудувати композицію, де основна увага має бути приділена не тільки висвітленню і положенню об'єкта зйомки в просторі, а й врівноваженню світла і тіні для досягнення потрібного ефекту.


Що може розкрити тінь у фотографії?

- Тінь може бути використана як тонка і підкреслювальна деталь.
- Додавати фотографії контраст, об'єм, композицію і відчуття балансу.
- Створити відмінний контраст для чорно-білих фотографій.
- Монохромні фотографії матимуть менш тьмяний вигляд, якщо позаду об'єкта присутні тіні, що підкреслюють.
- Якщо тінь падає прямо на об'єкт, то змінити зовнішній вигляд об'єкта.


У результаті фотограф може експериментувати з візерунком, текстурою та емоціями.

Для візуальної естетики тінь має важливе художнє значення.

А іноді тіні можуть бути центральним елементом фотографії, які живуть своїм власним життям.


За допомогою чого можна створити тіні у вашій фотографії:

Пряме джерело світла

Насамперед нам потрібно знайти джерело світла, за допомогою якого ми і будемо створювати тіні в нашій композиції. Це може бути як природне джерело, тобто сонце, так і штучне - будь-яка лампа або ліхтар. Залежно від того, яка у вас за вікном сьогодні погода, спробуйте попрацювати з тим джерелом світла, яке вам більше підходить. Але красивіше і тепліше завжди виходить із природним.
Коли ми визначилися з джерелом світла, переходимо до створення візерунків, форм або виділення об'єктів у нашій композиції.

Предмети навколо вас

Ви можете використовувати наявні об'єкти в оточенні, як-от тіні віконних рам, перила сходів або віконні жалюзі.
Можна використовувати листя, напівпрозору тканину з візерунками і навіть кухонне приладдя для створення незвичайних візерунків. Вази, предмети цікавої форми, сітку і взагалі все, що здатне створити візерунок і надати форму тіні. Немає меж тому, що ви можете залучати до вашої історії для отримання цікавих форм і тіньових рішень.
Крім існуючих предметів, ви можете вирізати будь-який візерунок з аркуша паперу або картону і створювати тіні за допомогою нього. Цей варіант підійде для будь-якого випадку, особливо коли під рукою немає тієї форми, яку хотілося б привнести у фотографію. Наприклад, у вас немає вдома квітів або листя, ви можете вирізати їх з аркуша паперу. Ви навіть можете створити імітацію жалюзі за допомогою паперу. Не обмежуйте себе у фантазії, вирішіть яку форму ви хотіли б спробувати і просто зробіть її самі.

Використовуйте кольорові тіні

Пам'ятайте про те, що тінь не обов'язково має бути темною, вона може бути і легкою, повітряною, прозорою і навіть кольоровою. Для створення такого ефекту підійдуть кольорові предмети з високою прозорістю. Наприклад скло або плівка.
Для створення роботи з глибоким змістом ви можете спробувати з'єднати існуючий фізичний предмет, який читається на фотографії, з тінню. Така собі взаємодія двох світів. Проявленого і тіньового. Такі роботи завжди додають особливого сенсу, на них хочеться дивитися і прочитати їх кілька разів.
Наше завдання на сьогодні створити кілька варіантів фотографії зі світлом і тінню. Спробуйте зробити це як з предметами і контрастними тінями, так і з легкими півтінями, які ви можете створити за допомогою предметів з високим ступенем прозорості.
Чекаємо вас у наших чатах і бажаємо творчих успіхів!

Аліса і Кирило