МАЙСТЕР - КЛАС
Ракурси та плани у фотографії
Day 6
Сьогодні ми поговоримо з вами про такі складові фотографії, як ракурси і плани.

Для початку давайте розберемося, що ж це таке ракурс, як його грамотно і правильно використовувати у своїх роботах. У постобробці ракурс уже не застосувати, і наше завдання працювати з ним на найпершому етапі створення фотографії, коли ви тільки вибираєте точку зйомки.


Що таке ракурс?

Ракурс - це точка зору фотографа на той об'єкт у просторі, який він планує сфотографувати.
У сучасній фотографії під ракурсом зазвичай розуміють точку зйомки щодо положення об'єкта, що знімається.

З французької raccource перекладається як "укорочений", "скорочений". Іншими словами, при зміні ракурсу деякі лінії так само змінюються і скорочуються, так і виходить цікава перспектива. Це дуже поширений прийом, коли фотограф за допомогою незвичного ракурсу для фотографії злегка спотворює обриси об'єктів, але користуватися таким прийомом слід обережно, він може як посилити враження від об'єкта зйомки, так і зіпсувати його.

І коли ви будете практикуватися, ви помітите, який вплив справляє ця позиція на загальну композицію знімка. Експериментуючи з ракурсом, ми здатні посилювати об'єкт фотографії.

Вміти підбирати красиві ракурси для фотографій - це одна з найголовніших навичок фотографа.

Якщо недоекспонсованість кадру можна поправити під час пост-обробки, то ось ракурс ви вже ніяк не виправите.


Маленький екскурс в історію

На зорі фотографії висота розташування громіздкої і важкої фотокамери залежала не від творчого задуму фотографа, а від висоти наявного у нього штатива, на якому тоді і встановлювалася фотокамера. Не змінився цей принцип і трохи пізніше, коли фотоапарати помітно зменшилися у своєму розмірі. Знімки зазвичай робили з висоти людського зросту і багато що навіть залежало від зросту самого фотографа. Але одного разу, 1858 року, художник, письменник і фотограф із Франції Гаспар Фелікс Турнашон літав над Парижем на повітряній кулі і створив фотографічну панораму міста з висоти пташиного польоту. Це була перша у світі фотографія, зроблена з повітря. А улюбленець паризького бомонду Гаспар Фелікс Турнашон в одну мить перетворився на найвидатнішого фотографа Надара, який залишив вельми і вельми помітний слід в історії світового фотомистецтва.


Але, тим не менш, для того часу це було щось екстраординарне настільки, що Надар був висміяний деякими своїми сучасниками. Популярний паризький художник-карикатурист Дом'є створив карикатуру на Надара, на якій зобразив його на повітряній кулі з фотоапаратом у руках. Підпис до карикатури свідчив: "Надар підняв фотографію на висоту справжнього мистецтва". Знав би тоді Дом'є, що його слова стануть справжнім пророцтвом.

Фотографія дійсно переставала бути забавою забезпечених людей того часу і ставала по-справжньому високим мистецтвом. І Надар був одним із перших, хто сприяв цьому. Адже це саме він придумав змінити ракурс зйомки. І це стало свого роду революцією в образотворчому мистецтві, адже навіть у живописі ракурси практично не застосовували. Натомість після Надара різними ракурсами стали вельми активно користуватися художники-авангардисти різних напрямків.


Які бувають ракурси?

Зйомка на рівні очей

Коли положення фотоапарата знаходиться на одному рівні з об'єктом зйомки. Такий ракурс вважається нейтральним і природним.


Нижній ракурс

Фотографуючи з нижнім ракурсом, ви можете підкреслити висоту, розміри, грандіозність, значущість об'єкта. Знімаючи від низу до верху, ви візуально в кілька разів збільшуєте всі ці параметри того, що ви фотографуєте. Ну, наприклад, часто можна бачити фотографії струнких сосен із нижнього ракурсу. Так, що їхні крони опиняються на тлі блакитного неба. Або приблизно так само сфотографовані високі будівлі, наприклад, храми і дзвіниці. Але тут потрібно бути дуже обережним - будівлі, сфотографовані з нижнього ракурсу, можуть вийти на знімку "заваленими", тобто такими, що падають. Водночас ця "заваленість" надає знімку динамічності, ефекту якогось руху. У цьому разі композицію кадру краще побудувати діагонально.

Нижній ракурс можна застосовувати і в репортажі. Дуже добре цей прийом працює в спортивній зйомці. Наприклад, стрибун у висоту або мотогонщик, що злетів з трампліну під час мотокросу, сфотографовані з нижньої точки, на знімку матимуть дуже і дуже ефектний вигляд.


Верхній ракурс

Зйомка з верхнього ракурсу, природно, теж візуально змінює реальні розміри об'єкта зйомки. Якщо ви знімаєте об'єкт з верхньої точки, ви ніби придавлюєте його до землі або до тієї поверхні, на якій він розташовується. Знімаючи з верхньої точки, фотограф відображає на знімку досить значний простір і розташовані в цьому просторі об'єкти. Таким нехитрим прийомом можна підкреслити положення важливого об'єкта в загальній композиційній побудові кадру.

Якщо ви фотографуєте людину в студії, то верхній або нижній ракурси дадуть вам змогу зробити вельми оригінальні, цікаві та яскраві кадри. Але при цьому не забувайте і про те, що такі точки зйомки значною мірою спотворюють звичні для нашого, людського, сприйняття пропорції об'єкта, що знімається, а це не завжди прийнятно, і працювати з цим потрібно дуже обережно й акуратно.


На рівні землі

У цьому випадку фотоапарат перебуває практично на землі. Для людей, звичайно ж, це рідкісна точка зору, і тому фотографія з таким ракурсом переносить глядача в зовсім інший світ. Такий ракурс ідеальний для тих випадків, коли вам необхідно вдихнути життя в неживий предмет.



Напрямки зйомки

Говорячи про ракурс, не можна не згадати про важливість напрямку зйомки, який допомагає зобразити характерні особливості предметів.

Напрямок буває трьох видів: діагональний, центральний і бічний.

Якщо вести зйомку з центру, об'єкт, що фотографується, найчастіше просто позбавляється об'єму. Ви можете спостерігати як це працює під час зйомки архітектури. Центральний напрямок зйомки позбавляє об'єму, тому під час знімання будівель та архітектурних об'єктів обирайте діагональний або бічний напрямок.

Коли ми розібралися в ракурсах і планах, зрозуміли як працює напрямок зйомки, настає час практики.

Сьогодні у нас цікаве творче завдання, яке трохи розворушить нас і дасть стимул не тільки кожен об'єкт у фотографії розглядати з різних боків, а й часом змусить розширити наші горизонти в зоні сприйняття життєвих подій.



Сьогодні ми будемо виконувати цілих дві вправи: Перша полягає в тому, щоб зробити 10 знімків одного предмета.

Зробіть 10 різних знімків одного невеликого предмета з різних кутів, з різної відстані, за різного освітлення. Це може бути і крупний план, і макрозйомка. Не повинно бути схожих знімків. Знімайте предмет цілком, його частини, фокусуйтеся на різних частинах предмета. Головна умова - 10 різних знімків одного й того самого предмета або об'єкта.

Друга вправа називається "Чотири кути"

Виберіть один об'єкт і зробіть чотири зображення, щоразу поміщаючи його в інший кут кадру.
Всього у вас вийде 4 знімки з верхнім лівим, верхнім правим, нижнім правим і нижнім лівим розташуванням об'єкта.



Чекаємо на ваші завдання в наших чатах.
І бажаємо вам творчих успіхів!
Аліса і Кирило